Popolnoma sem prenovil ponudbo storitev, no bolj »očistil« in se osredotočil samo na tisto, kar mi je v veselje, vse ostalo pa sem enostavno izbrisal, seveda sem pri tem dvignil tudi urno postavko, kar pa je bilo zelo težko obrazložiti… vendar mi je ravno v tem trenutku prišel nasproti članek z naslovom »Kako do 550 eur na uro?«
»Spoznala sem človeka, ki za svojo storitev računa kar 550 evrov na uro! Njegova urna postavka je celo višja od urne postavke najbolje plačanega menedžerja v Sloveniji Krkinega Jožeta Colariča, ki je lani zaslužil 924 tisočakov bruto, kar je okoli 480 evrov na uro. Ni menedžer multinacionalke niti ne zaposluje na tisoče ljudi, je pa eden vodilnih strokovnjakov na svojem področju, žal pa vam ne morem razkriti, kaj počne. Za primerjavo – njegovi kolegi praviloma računajo od 60 do 120 evrov na uro. Številka 550 je dobro premišljena in testirana, je še povedal. Jasno je, da ta strokovnjak zelo ceni svoj čas.
Ko mi je to razlagal, se mi je pred oči prikazal odlomek iz knjige Točka zbranosti Briana Tracyja. V neki tovarni niso znali rešiti tehničnega zapleta, ki je povzročal precejšnjo škodo. Zato so morali najeti zunanjega strokovnjaka. Ta se je prvi dan sprehajal po tovarni, drugi dan pa je vzel črn marker, splezal na lestev in na enem od merilnikov zapisal velik X. »Tu je vaša težava. Zamenjajte aparat in težava bo rešena,« je dejal. Nato pa je izdal račun za 10 tisoč dolarjev. Presenečen direktor ga je prosil za razčlenitev visokega zneska. »Za zapis oznake iks na merilniku en dolar, ker sem vedel, kateri merilnik označiti z iks, pa 9.999 dolarjev,« je razložil.
Vedeti, kdaj, zakaj in kaj označiti z X, je lahko prava pot do rešitev v življenju.«
Po skoraj 20 letih izkušenj, mi je dovolj, da se sprehodim skozi podjetje in mi je tudi jasno kaj je vzrok, vendar tudi če ga povem… in če ga »naročnik« ni pripravljen slišati, računa ne bom mogel izstaviti. Zato je pomembno, da v podjetju preživim toliko časa, da se naučim njegov jezik in potem bo razumel, takoj. V tem času, pa bodo odtekali milijoni, tudi če sam vidim rešitev, je določena oseba ne sliši.
Napake se namreč ne skrivajo v »ventilih« temveč v napačni komunikaciji, govorimo a se ne slišimo, poslušamo in ne slišimo… in če tako oddaleč pogledam, lahko rečem, da smo svetovalci v podjetju… nekevrste prevajalci in optiki.
Naročniku, samo »odmašimo« ušesa in izostrimo vid… in potem v trenutku misli, da je vse narobe in bi vse v trenutku spremenil… vendar je v resnici videl nekaj, kar je že »leta« isto. In to izključno zato, ker je tako močno fokusiran v samega sebe. Saj je celotno podjetje zraslo iz njega, dokler ni vsega dal iz sebe ni mogel videti, kaj se dogaja okoli njega… lahko bi dejali, da je »rodil« podjetje … in sedaj ga mora pustiti, da živi naprej, on pa lahko živi svojo osebno življenje naprej.
V bistvu nekomu tako rešiš življenje, pa tega neznajo ceniti, ali pa se neznamo ceniti, tisti, ki rešujemo življenje.
Zato naj bo vaše prvo vprašanje, ko pridete v podjetje reševati… karkoli… Koliko ste pripravljeni plačati za rešitev?
Prej ne postavljajte cene in ne razkrivajte vaše ponudbe, tako boste videli, koliko kdo ceni svoje življenje in samega sebe. Seveda, če ugotovite, da je bolečina posameznika večja, kot je zmožen plačati, ne smete izkoriščati njegovega položaja, niti ne glejte skozi oči lačnega otroka, temveč skozi oči nekoga, ki ga dobro poznate in veste, kaj je njegova dodana vrednost svetu.
Zato dragi »kolegi«, najprej si odgovorite, kaj je vaš doprinos k boljši kvaliteti življenja na svetu in kak je vaš domet, na ta način boste točno vedeli, kje so vaše meje?
Če pa je težava s tem vprašanjem… pa vam lahko pri tem pomagam 😉


Leave A Comment